Jawor Jawornik - strona oficjalna

Strona klubowa
  • WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE LKS JAWOR JAWORNIK
  •        

Logowanie

Kalendarium

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

04

04-2024

czwartek

Statystyki drużyny

Aktualności

Wywiad z Józefem Tomalem

  • autor: globusnc, 2012-01-21 00:23

W rozwinięciu newsa można przeczytać wywiad ze Starostą myślenickim Józefem Tomalem, byłym Prezesem Jawora. Zapraszam!

 

 

M.P. - Na początek sprawa chyba najbardziej interesująca wszystkich związanych z klubem. Co słychać z planowaną przebudową boiska i zaplecza Jawora? Czemu trwa to tak długo, skoro już prawie dwa lata temu słyszeliśmy zapewnienia o przyznanych środkach? Kiedy zaczną się prace, jaki będzie ich zakres?

J.T - W lutym bieżącego roku wniosek na modernizację zaplecza sportowego Jawora zostanie przedstawiony Radzie Lokalnej Grupy Działania „Między Dalinem a Gościbią”, której członkiem jest nasz klub. Następnie wniosek zweryfikuje i zaakceptuje Urząd marszałkowski województwa Małopolskiego. Jeżeli nic się nie zmieni latem po wyłonieniu wykonawcy w przetargu rozpocznie się realizacja inwestycji. To prawda 2 lata temu kiedy pojawiły się możliwości wpadłem na pomysł aby nasza miejscowość i klub otrzymały nowoczesne zaplecze sportowe i rekreacyjne. Ale żeby tak było należy spełnić kilka warunków: 

a) przygotować koncepcje inwestycji,

b) opracować projekt budowlany i kosztorys kosztorys,

c) przekonać Radę Gminy aby dofinansowała przedsięwzięcie w drodze uchwały,

d) otrzymać akceptację Urzędu Marszałkowskiego,

e) na końcu zrealizować zadanie.

Opracowano szybko koncepcje ale później było już trudniej. Najważniejszym problemem było przesuniecie przez Urząd Marszałkowski środków unijnych, które miały być przeznaczone na realizacje takich zadań jak w Jaworniku w całej gminie. To spowodowało, że nie mogliśmy złożyć w odpowiednim czasie wniosku bo po prostu nie było na niego pieniędzy. Niestety to nie zależało ani ode mnie ani od gminy. Dlatego to trwa długo. Sytuacja taka w Polsce niestety jest częsta dla podobnych projektów. Kosztorys w I etapie opiewa na ponad 600 tys. zł . Wykonana zostanie rekultywacja i uzupełnienie murawy boiska, budowa nowego budynku klubu, piłkochwyty wokół boisku, plac zabaw dla dzieci, drogi i chodniki dojazdowe, kosze i inne. I to chcemy zrobić w tym roku. II etap w późniejszych latach obejmie kompleksowe oświetlenie, boisko sztuczne do treningu pełne ogrodzenie boiska.

- Cofnijmy się teraz 3,5 roku, z czyjej inicjatywy została reaktywowana seniorska drużyna Jawora?

- Nigdy wcześniej nie byłem działaczem sportowym choć piłka była kiedyś moja pasją. Klub reaktywowałem kiedy jako dyrektor szkoły przejąłem boisko od prezesa Franciszka Moskala, aby nie zarosło chwastami a młodzież szkolna mogła z niego korzystać. To także stało się na prośbę dawnych moich uczniów, którzy przychodzili na treningi LKS „Górki”. Początek to juniorzy, ale na pamiętnym zebraniu klubu w szkole nieznany mi wówczas Robert Piskorz zadeklarował, że pomoże w utworzeniu sekcji seniorów.

- Byłem wtedy na pierwszym zebraniu, z tego co pamiętam władze klubu reprezentowane były tylko przez Pana, czyżby innym nie zależało?

- Działalność społeczna nie wszystkich pociąga bo najczęściej odbywa się kosztem rodziny i spraw zawodowych. Całe moje życie zawodowe poświeciłem świadomie mojej rodzinnej miejscowości, choć miałem wiele możliwości pracy np. w Myślenicach gdzie obecnie mieszkam. Na pewno im zależało, ale nie tak bardzo jak mi.

- Czy trudno było zebrać drużynę i jak udało się to “unieść” finansowo?

- Drużynę oparliśmy na dawnych juniorach i seniorach, którzy chcieli wrócić. Działalność finansowano z dotacji Gminy Myślenice oraz sponsorów i prezesa.

- Już w pierwszym roku udało się awansować do B-klasy po emocjonującej walce z Halniakiem Zawada. Sukces spodziewany, czy jednak małe zaskoczenie?

- Dla mnie i chyba większości zawodników zaskoczenie bo starzy wyjadacze mówili, iż za pierwszy sezon trzeba zapłacić „frycowe”. Ale radość była ogromna i awans był zasłużony bo ambicją i wolą walki udowodniliśmy, że on się nam należy.

- Podobał mi się pomysł oparcia drużyny na mieszkańcach Jawornika a nie “armii zaciężnej” choć o utrzymanie walczyliśmy do samego końca i jak pamiętamy uzyskaliśmy je tak naprawdę dopiero po sezonie. To była świadoma decyzja, czy raczej efekt bardzo ograniczonego budżetu...?

- To był mój świadomy wybór od początku działalności klubu. Bo nadrzędnym moim celem było stworzenie młodzieży z Jawornika szansy na lepsze spędzanie wolnego czasu a sukcesy sportowe i awanse w dalszej kolejności. Ponadto jeżeli już sport to amatorski a taki tworzymy. Nie powinien być oparty na premiach pieniężnych dla zawodników bo to już zawodowstwo, na które nas nie było stać. Dla mnie klub miał być przede wszystkim wizytówką Jawornika najludniejszej miejscowości w gminie Myślenice, a jego sukcesy miały przynosić radość mieszkańcom. 

- Jak Pan ocenia pracę Roberta Piskorza, który po tragicznej śmierci Marka Szlachetki objął funkcję grającego trenera prowadząc drużynę przez 2,5 sezonu?

- Zawsze będę cenił jego pracę, którą zrobił dla klubu jako trener i zawodnik. W wielu meczach był główną podporą drużyny strzelając decydujące bramki. Prowadził cotygodniowe treningi kosztem życia rodzinnego. Nie załamywał się w ciężkich dla drużyny chwilach po przegranych meczach, niedoszłych treningach z powodu nieobecności zawodników czy problemach z zapleczem sportowym. Lubię go także za jego optymizm życiowy.

- Nie udało się niestety utrzymać drużyny juniorów, dlaczego tak się stało?

- Drużynę juniorów prowadziłem wspólnie z Frankiem Moskalem. Potem częściej on niż ja. Niestety po początkowym entuzjazmie ( na treningach do 30 zawodników) kadra juniorów z meczu na mecz wykruszała się. Uwidocznił się brak dyscypliny wśród zawodników i odporności psychicznej po przegranych meczach. 

- W zeszłym roku ustąpił Pan miejsce na fotelu Prezesa Klubu Markowi Łapie. Jak Pan ocenia jego poczynania?

- Marek od początku towarzyszył działalności klubu jako kibic i sponsor. To jemu zaproponowałem objęcie funkcji i cieszę się, że wyraził zgodę a członkowie klubu poparli mój pomysł. Aktywny, pomysłowy , bezinteresownie poświęca czas klubowi. 

- Wszyscy podkreślają, że ostatnio dużo dobrego dzieje się wokół klubu. Czy nie odbiera Pan tego jako zarzut, że będąc Prezesem był Pan za mało aktywny w pewnych kwestiach? 

- Jeżeli ktoś chce przypomnieć sobie moje słowa, kiedy tworzyłem klub to brzmiały one mniej więcej tak „ Nigdy nie byłem działaczem sportowym i marzyłem, że będę. To co robię w tej chwili to mój wkład dla rodzinnej wsi, odpowiedź na prośby moich dawnych uczniów”. Dla mnie było wstydem, iż mała Bysina, Jasienica i inni mają swoje kluby od lat a Jawornik o największej liczbie mieszkańców nie. To było moja motywacją. Proszę zapytać obecnego prezesa Marka czy Roberta Piskorza, którym już dawno proponowałem zajęcie mojego miejsca. Ja miałem zacząć oni dalej prowadzić. Moja praca zawodowa wyklucza maksymalnie poświęcenie więcej czasu klubowi.

- Dla niezorientowanych proszę przypomnieć co dla klubu zrobił Józef Tomal...

- Bardziej ceniłbym sobie, aby o tym co zrobiłem napisali inni a szczególnie zawodnicy. Ale jeżeli już…. Po pierwsze reaktywowałem klub, który teoretycznie mógłby do dziś nie istnieć. Zdobyłem pieniądze i wyremontowałem stary budynek Jawora. W innym przypadku groziło nam rozgrywanie meczy na obcych boiskach. Przez cały czas prowadziłem księgowość i administrację klubu, załatwiałem transport, zakupy sprzętu, kontakty z trenerem, dotacje i nagrody gminy i sponsorów, nieodpłatną bazę treningową dla zespołów itp. Zajmowałem się dużymi i drobnymi sprawami jak np. kosiłem trawę na boisku bo zawodnicy byli w pracy, a moja żona czasem wyprała stroje sportowe. Na meczach byłem kierownikiem drużyny: w sobotę juniorów a w niedzielę seniorów. Zgłosiłem klub do LGD i przekonałem jej członków oraz mieszkańców, ze budowa Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Jaworniku to dobry pomysł. 

- Rzadko widujemy Pana na meczach Jawora, słyszy się głosy, że to pokłosie zdarzenia w jednym z meczów, gdy doszło do małego zgrzytu między Panem a kilkoma zawodnikami... sytuacji nie widziałem bo akurat mnie wtedy nie było więc z chęcią posłucham co się tak naprawdę wydarzyło i czy faktycznie zniechęciło Pana do odwiedzania meczów swojej drużyny.

- Ja się nie obrażam i na pewno ten incydent nie miał znaczenia w tym przypadku. Najnormalniej w świecie nie mam już tyle czasu. Kiedy byłem dyrektorem szkoły i przewodniczącym Rady Powiatu już było ciężko pogodzić to z działalnością klubu. W przypadku starosty stało się to niemożliwe. Ja pracuję 7 dni w tygodniu bo soboty i niedziele od rana do wieczora zajmują mi spotkania np. strażackie, wiejskie, konkursy, imprezy kulturalne czy z okazji świąt narodowych, na których z racji mojego urzędu po prostu nie wypada nie być. I tak na wielu nie jestem bo pokrywają się czasem. Ale proszę przypomnieć sobie na ilu w tym sezonie meczach byłem, rezygnując z planowanych imprez. Jeżeli tylko mogłem urywałem się z nich i choćby na druga połowę zdążyć to kibicowałem naszej drużynie. 

- Okiem wytrawnego kibica, którzy piłkarze Jawora dają najwięcej drużynie?

- Na to pytanie odpowiem dyplomatycznie wszyscy są ważni na swoich pozycjach, tylko czasem ten lub inny ma gorszy dzień. Oczywiście kibice cenią głównie strzelców bramek ale bez asysty jest to niemożliwe. 

- Jak Pan ocenia grę zespołu pod wodzą nowego trenera?

- Łukasz ma pewien pomysł na drużynę, która ma grać zespołowo, być zdyscyplinowana i realizować założenia taktyczne. Liczę, że mu się wiele dobrych rzeczy uda. Drużyna gra lepiej bo o tym świadczą wyniki ale i siły pozostałych drużyn są wyrównane. Bardzo ciekawa będzie 2 część sezonu.

- W tym roku drużyna wreszcie walczy o wyższe cele niż utrzymanie. Jak się Pan zapatruje na szanse Jawora w walce o awans?

- Aby sukces był możliwy potrzeba ambicji, zaangażowania, bramek i trochę szczęścia wszystko jest w naszym zasięgu. Nie mniej należy sobie zdawać sprawę, iż awans to większe koszty prowadzenia klubu. Dalsze wyjazdy, wyższe koszty ubezpieczeń, opłat związkowych konieczność prowadzenia cały czas juniorów zmusi zarząd klubu do szukania dodatkowych środków. To jest możliwe ale wymaga maksymalnego zaangażowania się wielu ludzi nie tylko prezesa. Dlaczego nie jestem hurra optymistą. Bo mam już doświadczenie. Przez kilka lat tylko ja i Franek Moskal, któremu jestem wdzięczny, zajmowaliśmy wszystkim i wszystkimi w klubie. Wiele lat temu Jawor grał w A klasie, ale krótko, bo brakło sponsorów, działaczy a na końcu zawodników i klub upadł. Dalej już znacie. 

Na końcu chcę wyraźnie podkreślić byłem, jestem i będę z klubem. Obecnie co roku piszę wnioski o dotacje, nagrody i najważniejsze zajmuję się przygotowaniem do realizacji naszego wspólnego marzenia. Ale proszę pamiętać nie wszystko zależy ode mnie! 

- Dziękuję bardzo za poświęcony czas i do zobaczenia wiosną na meczach Jawora.

Rozmawiał Maciek Pilch


  • Komentarzy [2]
  • czytano: [792]
 

autor: ~glogoczow 2012-01-22 09:22:45

avatar Józek spoko gosc


autor: ~maniek 2012-01-31 17:35:03

avatar wywiad jak talala, człowiek na poziomie, ale czuje że w Jaworniku nie wszyscy za byłbym prezesem jakby przepadają : >


Dodaj swój komentarz

Autor: Treść:pozostało znaków:

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Grodzisko RaciechowiceJawor Jawornik
Grodzisko Raciechowice 1:4 Jawor Jawornik
2021-09-26, 15:00:00
1, Raciechowice
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 7
Dukla Bysina 4:0 Jordan II Zakliczyn
Lubomir Wiśniowa 1:1 Sęp Droginia
LKS Trzebunia 1:1 Cyrhla Krzczonów
Grodzisko Raciechowice 1:4 Jawor Jawornik
Karpaty II Siepraw 4:0 Górki II Myślenice
Szczebel Lubień 4:1 Wicher Stróża
Cisy Harbutowice 3:0 Radwan Skomielna Czarna

Ankiety

Które miejsce zajmie Jawor w nadchodzącym sezonie?

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 12 gości

dzisiaj: 952, wczoraj: 793
ogółem: 1 771 333

statystyki szczegółowe